2011 Graduates Receive Honors and Awards for Academic Excellence

Philadelphia University graduating students were presented with awards and honors at the Student Academic Awards Ceremony May 14 in The Kanbar Campus Center. Students were honored for their hard work and determination in the pursuit of academic excellence.

Distinguished Honors Scholar graduates include Joanne Amos, Aaron Baker, Kim Baker, Lindsay Beach, Jonathan Bernard, Grace Candido, Katherine Carlton, Amber Clemens, Kaitlyn Doherty, Genevieve Douglass, Nicole Enterline, Nancy Helmy, Alyssa Imprevento, Kristin Joaquim, Phillip Knight, Madeline Le Sage, Alison Lehman, Matthew Minakowsi, Sarah Payne, Sabrina Pfautz, Neetol Rahman, Arielle Salkowitz, Jennifer Sica, Jessica Silverman, Lauren Sullivan, Michael Tagliava, Deena Weaver, Caitlin West and Samantha Wolf.
Honors Scholars include Valerie Becker, Caroline Hagerty, Kathleen Hogan and Mahwish Matih.

Student awards are listed below.

School of Architecture

  • Cynthia Adams, Olin Prize for Outstanding Fifth Year Landscape Architecture Student and ASLA Award
  • Allison Beaird, Faculty Interior Design Award
  • Mitchell Boodey, Pennsylvania/Delaware ASLA Merit Award
  • Robert Brady, ASLA Award and Landscape Architecture Foundation Student Fellow
  • Grant Christofely, Award for Excellence in Interior Design
  • Sean Curley, Faculty Award for Excellence in Construction Management
  • Kenny Gunn, The Helen McGoldrick Award for Excellence in Historic Preservation
  • Joseph Jaludi, Faculty Design Award: Fifth Year Architecture
  • Henry Moll, Faculty Design Award: Thesis in Architecture
  • Sarah Murphy, Award for Most Outstanding Interior Design Student
  • Candice Myruski, Faculty Award for Excellence in Photography
  • Rhiannon Sinclair, AIA Henry Adams Certificate
  • Benjamin Weber, AIA Henry Adams Medal

School of Business Administration

  • Erin Buck, Outstanding Academic Achievement by a Senior in the School of Business Administration and Becker CPA Course Scholarship
  • Keri Cutter, Delta Sigma Pi Award
  • Jared Farbman, Professor Horace Townsend Student Award
  • Vanessa Stella, American Marketing Association Award
  • Samantha Wolf, PICPA Outstanding Senior Award

School of Design and Engineering

  • Christopher Anderson, Outstanding Student – Engineering
  • Grace Candido, School of Design and Engineering Award for Excellence in Animation
  • Caitlin Connors, Julia Granby Award for Outstanding Textile Design and Outstanding Student – Textile Design
  • Kaitlyn Doherty, Outstanding Student – Fashion Design
  • Nicole Dowds, American Association of Textile Chemists and Colorists Award
  • Christopher Ell, School of Design and Engineering Award for Excellence in Digital Design
  • Brittany Lease, Joel Sternberg Outstanding Fashion Apparel Management Student Award
  • Christina Marchesani, Phi Psi Award
  • Tracey McCaffrey, School of Design and Engineering Award for Excellence in Graphic Design
    Lauren Nelson, AAFA Award
  • Terniqua Osborne, Jerry Ginsberg Memorial Award
  • Christopher Skodi, School of Design and Engineering Award for Excellence in Industrial Design

School of Liberal Arts

  • Grace Candido, Dr. Diane A. Pfaltzgraff Capstone Seminar Award: College of Design, Engineering and Commerce
  • Patti Dunne, Dr. Diane A. Pfaltzgraff Capstone Seminar Award: School of Science and Health
  • Laura Farnan, Dr. Diane A. Pfaltzgraff Capstone Seminar Award: College of Design, Engineering and Commerce
  • Amanda Fulton, Dr. Diane A. Pfaltzgraff Capstone Seminar Award: School of Liberal Arts
  • Scott Granato, Dr. Diane A. Pfaltzgraff Capstone Seminar Award: School of Science and Health
  • Rachel Tachayapong, Dr. Diane A. Pfaltzgraff Capstone Seminar Award: School of Science and Health

School of Science and Health

  • Christopher Anderson, Academic Achievement Award in Biochemistry/Chemistry
  • Amber Clemens, Academic Achievement Award in Biopsychology/Psychology
  • Tyler Fleming, Academic Achievement Award in Analytical Chemistry
  • Scott Granato, American Chemical Society Inorganic Chemistry Award
  • Will Heppenstall, Dr. Cundell Premedical Award for Clinical Excellence in Preceptorships
  • Alexandrea Jarad, Academic Achievement Award in Physician Assistant Program / Health Sciences
  • Tina Joseph, Academic Achievement Award in Premedical Studies
  • Viktoria Unger, Academic Achievement Award in Biology / Environmental & Conservation Biology
Posted in University Headlines