Students Honored at 41st Annual Academic Awards Ceremony

Academic Awards Ceremony 2017

Philadelphia University recognized dozens of talented students at the 41st Annual Academic Awards Ceremony in the Gallagher Athletic Center on May 13.

Exceptional students received awards from the Office of Student Life, the School of Continuing and Professional Studies, the Kanbar College of Design, Engineering and Commerce, the College of Science, Health and the Liberal Arts, and the College of Architecture and the Built Environment.

STUDENT LIFE

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO STUDENT LIFE
Justin Grambor
Penelope Segura

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO COMMUNITY SERVICE
Kathleen Kessler

OUTSTANDING INTERNATIONAL STUDENT
Louise Sandstroem

SCHOOL OF CONTINUING AND PROFESSIONAL STUDIES

OUTSTANDING STUDENT IN THE SCHOOL OF CONTINUING AND PROFESSIONAL STUDIES
Briana Jackson

OUTSTANDING OCCUPATIONAL THERAPY ASSISTANT AWARD
Amy D’Alessandro

SCPS SPIRIT OF CONTINUING STUDIES AWARD
Stephen Robertson

KANBAR COLLEGE OF DESIGN, ENGINEERING AND COMMERCE

SCHOOL OF BUSINESS ADMINISTRATION 

DELTA SIGMA PI AWARD
Michael Louden

OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT BY A SENIOR IN BUSINESS ADMINISTRATION
Lorianna Carlucci

PROFESSOR HORACE TOWNSEND STUDENT AWARD
Olivia Brown

AMERICAN MARKETING ASSOCIATION AWARD
Parisse Dawkins

PICPA OUTSTANDING SENIOR AWARD
Danya Haran

BECKER CPA COURSE SCHOLARSHIP
Maura Watts

JERRY GINSBERG AWARD
Natalie Fox

AAFA AWARD
Madeline Bill

SIEMENS PLM SCHOLAR
Lorianna Carlucci

GEORGE FELDENKREIS SCHOLAR
Nicole Braun

JOEL STERNBERG OUTSTANDING FASHION APPAREL MANAGEMENT STUDENT
Naomi Sampat

SCHOOL OF DESIGN AND ENGINEERING

SCHOOL OF DESIGN AND ENGINEERING AWARD FOR EXCELLENCE IN GRAPHIC DESIGN
Aubrey Kohl

SCHOOL OF DESIGN AND ENGINEERING AWARD FOR EXCELLENCE IN INDUSTRIAL DESIGN
Jasmine Mealy

SCHOOL OF DESIGN AND ENGINEERING AWARD FOR EXCELLENCE IN ANIMATION
Maria Soledad Romero

OUTSTANDING STUDENT – FASHION DESIGN
Maria Balestino

OUTSTANDING STUDENT – TEXTILE DESIGN
Jessica Thies

OUTSTANDING STUDENT – ENGINEERING
Claudia Papola

OUTSTANDING STUDENT – TEXTILE MATERIALS TECHNOLOGY
Jessica Newman

PHI PSI AWARD
Jessica Newman

AMERICAN ASSOCIATION OF TEXTILE CHEMISTS AND COLORISTS AWARD
Alison Ervin

SURFACE DESIGN ASSOCIATION OUTSTANDING TEXTILE DESIGN STUDENT AWARD
Megan Onuskanych

COLLEGE OF SCIENCE, HEALTH AND THE LIBERAL ARTS

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN HEALTH SCIENCES
Jennifer N. Smith

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN BIOCHEMISTRY/CHEMISTRY
Victoria Frisbie

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN BIOPSYCHOLOGY/PSYCHOLOGY
John (Colin) Long

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN PHYSICIAN ASSISTANT STUDIES
Sara Martino

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN PREMEDICAL STUDIES
Joshua Ledner

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN COMMUNICATION
Basima Beyah

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN ENVIRONMENTAL SUSTAINABILITY
Linda Lin

CUNDELL PREMEDICAL AWARD FOR CLINICAL EXCELLENCE IN PRECEPTORSHIPS
Mahrukh Choudhary

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN LAW AND SOCIETY
Brianna Reese

PHILADELPHIA SECTION OF THE AMERICAN CHEMICAL SOCIETY OUTSTANDING SENIOR AWARD
Emily Lindemuth

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN BIOLOGY
Shane McFoy

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD FOR ANALYTICAL CHEMISTRY
Lucas Marshall

DIANE A. PFALTZGRAFF AWARD FOR GLOBAL PERSPECTIVES
Nicole Miehle
Priya Patel
Bryn Spezialetti

COLLEGE OF ARCHITECTURE AND THE BUILT ENVIRONMENT

ACADEMIC ACHIEVEMENT AWARD IN INTERIOR DESIGN
Caitlin Bakofsky

PHILADELPHIA UNIVERSITY EXCELLENCE IN INTERIOR DESIGN AWARD
Taijsha Bailey

MEYER DESIGN EXCELLENCE AWARD
Rachel Thode

FACULTY DESIGN AWARD: SUSTAINABILITY IN ARCHITECTURE
Stephanie Dudak
Jason Trutner

FACULTY DESIGN AWARD: INNOVATION IN ARCHITECTURE
Jennifer McElroy

FACULTY DESIGN AWARD: LEADERSHIP IN ARCHITECTURE
Jason Jiang

AIA HENRY ADAMS CERTIFICATE
Jason Jiang

AIA HENRY ADAMS MEDAL
Iryna Gulin

ARCC KING MEDAL FOR EXCELLENCE IN ARCHITECTURAL AND ENVIRONMENTAL DESIGN RESEARCH
Abigail Gall

THE HELEN MCGOLDRICK AWARD FOR EXCELLENCE IN HISTORIC PRESERVATION
Athena Kreiger

EXCELLENCE IN PHOTOGRAPHY
Melissa Garcia

OLIN PRIZE FOR EXCELLENCE IN LANDSCAPE ARCHITECTURE SCHOLARSHIP AND DESIGN
Kathryn Miller

ASLA DESIGN EXCELLENCE (HONOR AWARD)
Kathryn Miller

ASLA DESIGN EXCELLENCE (MERIT AWARD)
Penelope Segura

OLMSTED AWARD IN LANDSCAPE ARCHITECTURE
Kathryn Miller

GENERAL BUILDING CONTRACTORS ASSOCIATION AWARD IN CONSTRUCTION MANAGEMENT
Daniel Duku

EXCELLENCE IN ARCHITECTURAL RESEARCH
Keith Jones

EXCELLENCE IN INTERIOR ARCHITECTURE AWARD SPONSORED BY MEYER
Sally Dankner

EXCELLENCE IN SUSTAINABLE DESIGN AWARD
Patrick Isaac

EXCELLENCE IN CONSTRUCTION MANAGEMENT, GRADUATE LEVEL AWARD
Taryn Gruber

CABE AWARD IN NEXUS VALUES
Maram Moushmoush
Dominique Waldrup
Nikhil Varghese
Dhruvi Ranpura

OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT IN GEODESIGN
Jazmin Kimble

Posted in University Headlines